Szkolny klub Matematyk powstał z inicjatywy nauczycielki matematyki pani Krystyny Zajączkowskiej i uczniów gimnazjum. Działał od 2003 przez niemal dekadę. Poniżej ciekawsze wydarzenia z życia klubu.

 

 

W roku szkolnym 2011/2012 członkowie klubu Matematyk" spotykali się cztery razy. Grupa uczniów z klasy I gimnazjum opracowało kolejną broszurkę - tym razem jest to "Zbiór Matematycznych Krzyżówek". Publikacja została przekazana do biblioteki szkolnej. Mogą z niej korzystać wszyscy zainteresowani uczniowie.


Autorzy zbioru matematycznych krzyżówek

W drugi dzień zimowych ferii odbył się szkolny Turniej szachowy. Już po raz siódmy uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum walczyli o tytuł mistrza szachowego. najlepszym szachistą w szkole podstawowej okazał się Łukasz Furman uczeń klasy V, w gimnazjum Kamil Ząbek uczeń klasy I.


Mistrzowie rozgrywek szachowych

           W roku szkolnym 2010/2011 oprócz tradycyjnych zajęć, Szkolne Koło Matematyk ogłosiło we współpracy z  panią Elżbietą Kaszubą szkolny konkurs „Matematyczna twórczość literacka”. Konkurs znalazł uznanie wśród uczniów naszej szkoły. Należało napisać opowiadanie, które będzie zawierać jak najwięcej matematycznych słów.
W miesiącu grudniu rozstrzygnięto konkurs. Otrzymane prace były bardzo oryginalne. Pomysłu uczniów przekroczyły najśmielsze oczekiwania komisji.
           Nagrody w konkursie otrzymali:

 

 • I miejsce - Ewa Kwarta i Paulina Barczak kl.IIIG
 • II miejsce - Migut Bernadeta kl IIIG
 • III miejsce - Krystian Pękala kl. VI
 • III miejsce - Natalia Biernat kl II G
             Przyznano również wyróżnienia, które otrzymały uczennice:
 • Agnieszka Rusznica kl. II G
 • Karolina Micał kl. III G
 • oraz Monika Przybyło kl. III G.
             Finałem konkursu było opracowanie broszury z wszystkimi nagrodzonymi opowiadaniami. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za nieszablonowe podejście do przedmiotu i pokazanie jak można bawić się matematyką.
             Wszystkich zachęcamy do przeczytania opowiadań. Broszurka z pracami uczniów znajduje się w szkolnej bibliotece.

             Podczas ferii zimowych, po raz kolejny Szkolny „Klub Matematyk” zorganizował Szkolny Turniej Szachowy. Cieszymy się, że szachy stają się coraz bardziej popularne wśród uczniów naszej szkoły.
            


  Szkolny mistrz szachów - Marek Tracz

             W piątek 14 maja na Politechnice Rzeszowskiej zorganizowano dla uczniów gimnazjów z województwa podkarpackiego pokazy doświadczeń z fizyki.
            Uczniowie klas gimnazjalnych oraz Klubu Matematyk mieli możliwość obejrzenia ciekawych doświadczeń z zakresu optyki, elektrostatyki oraz fizyki gazów. Doświadczenia demonstrowali pracownicy naukowi politechniki: prof. dr hab. Karol Krop, dr Sławomir Wolski, dr Tadeusz Jasiński oraz mgr Krzysztof Kiszczak.
             Uczniowie naszego gimnazjum wykazywali się szczególną aktywnością i chętnie brali udział w wielu eksperymentach m.in. w zakresie elektrostatyki.


             W roku szkolnym 2009/2010 oprócz tradycyjnych zajęć, Szkolne Koło Matematyk ogłosiło we współpracy z  panią Karoliną Gotkowską konkurs matematyczno-informatyczny. Zadanie dotyczyło opracowania multimedialnej prezentacji nt. Wielkich matematyków.
             Spośród prac konkursowych wyłoniono dwa drużynowe miejsca, za które uczestnicy oprócz dyplomów otrzymali nagrody, które wręczyła pani dyr. Jolanta Kwarta na apelu szkolnym. I miejsce Karol Guzek i Mateusz Wisz z klasy II GIM, II miejsce Kamila Jurczak i Sabina Wierzbicka z klasy I GIM.

            Na feriach zimowych 17.02.2010 odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Turniej został zorganizowany już po raz piąty przez „Klub Matematyk”. W bieżącym roku szkolnym do konkursu przystąpili uczniowie z klas V i VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści z klasy II.
             Wszyscy zawodnicy. Uczestnicy turnieju rozgrywali kolejne partie w ciszy i skupieniu. Każdy chciał zostać mistrzem. Na sali panowała sportowa atmosfera. Cieszymy się, że szachy stają się coraz bardziej popularne wśród uczniów naszej szkoły. Wszystkich uczniów zainteresowanych grą w szachy zapraszamy na kolejne turnieje.
             Najlepszym szachistą w klasie V został Marek Tracz, a w klasie VI Mateusz Furman.

    
  Turniej szachowy

             W roku szkolnym 2008/2009 klub zorganizował konkurs, w którym wybrano najciekawszy rebus matematyczny. Było w czym wybierać. Zaskoczyła nas różnorodność rysunków oraz mnogość skojarzeń, jakie może wywołać jedno matematyczne pojęcie. Zwyciężyła Dominika Bielecka uczennica klasy I gim., która wymyśliła rebus z hasłem „stopa procentowa” oraz „siatka sześcianu”.


  Rebus matematyczny i laureatka konkursu

  Tradycyjnie zorganizowano Szkolny Turniej Szachowy. W IV edycji zwycięzcą został Dominik Płoch z klasy I gim. Odbyły się również zajęcia w pracowni komputerowej, na których uczniowie mieli możliwość rozwiązywania zadań interaktywnych. Ćwiczenia interaktywne są dla ucznia znacznie atrakcyjniejsze od tradycyjnych i  jednocześnie lepiej rozwijają jego umiejętności matematyczne.

             W roku szkolnym 2007/2008 koło „Matematyk” zawiesiło działalność z powodu urlopu opiekunki. Ponieważ było duże zainteresowanie uczniów grą w szachy, kontynuowano turniej szachowy.

             W roku szkolnym 2005/2006 po raz pierwszy klub zorganizował Szkolny Turniej Szachowy. Celem turnieju było upowszechnienie gry w  szachy i jednoczesne pokazanie, że jest ona ciekawą i użyteczną ofertą spędzania wolnego czasu. W zawodach wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych, rozgrywając pomiędzy sobą kolejne partie w  drodze losowania. Podczas turnieju panowała cisza i spokój. Uczestnicy byli skupienie i bardzo przejęci. Najlepszym szachistą został Tomasz Migut z kl. II B gimnazjum.
             W roku szkolnym 2006/2007 oprócz tradycyjnych zajęć, klub zorganizował we współpracy z polonistką panią Elżbietą Kaszubą konkurs pod hasłem „Ortografia w matematyce”. Liczna grupa uczniów z gimnazjum sprawdziła swoje umiejętności w poprawnym matematycznym słownictwie. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, które wręczyła pani dyr. Jolanta Kwarta na apelu szkolnym.


  Dyktando matematyczne

  Drugim ważnym wydarzeniem było zbudowanie TEKTUROWEGO MIASTA. Na zgromadzonych przez gimnazjalistów kartonach, kreślono siatki różnych brył, wycinano je i sklejano. Uczniowie wykonali kilkanaście modeli, z których wybudowano miasto. Na koniec uczniowie otrzymali zadanie na szóstkę, które polegało na obliczeniu powierzchni i objętości wykonanej przez siebie bryły.


  Tekturowe miasto

             W roku szkolnym 2004/2005 klub zorganizował konkurs na ciekawy wiersz o matematyce. Były też zabawy na śniegu "budowanie geometrycznych bałwanów". Nawiązał współpracę z Kołem Naukowym Matematyków Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członkowie klubu juz dwa razy gościli w Instytucie Matematyki, gdzie wysłuchali wykładu dla    studentów oraz uczestniczyli w zajęciach w laboratorium komputerowym.


  Pamiątka z wycieczki             W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wysokiej Głogowskiej od 2003 roku działa Szkolny Klub "Matematyk". Klub powstał z inicjatywy nauczycielki matematyki pani Krystyny Zajączkowskiej i uczniów gimnazjum.


  Członkowie klubu

             Klub "Matematyk" jest jeszcze jedną propozycją, obok kół zainteresowań, skierowaną w stronę ucznia, stwarzającą duże możliwości pracy z dzieckiem w jego wolnym czasie. Klub jest otwarty dla wszystkich uczniów gimnazjum. Zajęcia klubu odbywają się raz w miesiącu.
             Za główny cel swojej działalności klub przyjął rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań matematycznych, poprzez ukazanie "innej" matematyki, takiej, która da się lubić, którą można się bawić, matematyki ciekawej i pożytecznej.
             Zajęcia dostarczają uczniom okazji do twórczej pracy, prowokują do samodzielnych poszukiwań i wymiany doświadczeń, uczą zasad współżycia społecznego, promują zdrowy styl życia. Na spotkaniach uczniowie między innymi: układają matematyczne krzyżówki, grają  w  domina, budują modele: "kosmicznych" figur, projektują "parkietaże".


  Składanie figur geometrycznych

     


  Śniegowe figury geometryczne

 

 Copyright © 2021 Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej  Rights Reserved.