We wrześniu 2016 roku w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej rozpoczęła się realizacja projektu z języka angielskiego „WG speaks English”. Na działania, które będą trwać przez cały rok szkolny 2016/2017, udało się zdobyć grant w wysokości 9,770 złotych. Projekt „WG speaks English” jest realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Na zajęciach organizowanych w ramach projektu, uczniowie uczą się jak praktycznie wykorzystywać znajomość języka angielskiego, np. robiąc zakupy lub składając zamówienie w restauracji. Mają również możliwość spotkania się z polskimi studentami działającymi w organizacji „PROJEKTOR – wolontariat studencki” oraz obcokrajowcami studiującymi w Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie, co nie tylko rozwija ich umiejętności językowe, ale również poszerza horyzonty. W ramach projektu uczniowie ZS w Wysokiej Głogowskiej wezmą także udział w wieczorach filmowych oraz Dniach z Językiem Angielskim, do udziału w których zaproszeni są również uczniowie Zespołu Szkół w Budach Głogowskich i Przewrotnem.


 

Spotkanie z gościem z Malezji

           24 marca do naszej szkoły zawitał gość z bardzo odległego kraju – Malezji. Jisvinderjeet Singh Balbir Singh studiuje zarządzanie lotnictwem na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W Wysokiej Głogowskiej spotkał się z uczniami realizującymi projekt „WG speaks English” i opowiedział im o swojej religii, świętach obchodzonych w Malezji, atrakcjach turystycznych oraz tradycyjnych potrawach. Odpowiedział również na wszystkie pytania uczniów opracowane już wcześniej podczas warsztatów dziennikarskich z panem Grzegorzem Boratynem.

 

Drugi Wieczór Filmowy

           3 marca 2017 roku uczestnicy projektu „WG speaks English” wzięli udział w kolejnym Wieczorze Filmowym, w trakcie którego obejrzeli film „Perry Jackson and the Olympians: The Lightning Thief” z 2010 roku. Jest to film z gatunku fantasy wyreżyserowany przez Chrisa Columbusa. Wszystkim uczestnikom projekcji dopisywały humory, a o smaczny poczęstunek zadbała pizzeria „Gusto” z Głogowa Małopolskiego. Oglądanie filmu w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami łączy przyjemne z pożytecznym: zabawę i naukę.

 

Rozmowa z Patrykiem Tauterem

           20 grudnia 2016 roku odbyło się drugie spotkanie w ramach naszej współpracy z Instytutem Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie. Tym razem naszą szkołę odwiedził Patryk Tauter, który z pochodzenia jest Polakiem, ale od najmłodszych lat mieszkał w Nowym Jorku. Patryk, jak się okazało w trakcie spotkania, jest bardzo przyjaznym i życzliwym człowiekiem, który z chęcią odpowiadał na wszystkie pytania członków grupy projektowej, a także był ciekawy naszych zainteresowań. Pytania dotyczyły książek, muzyki, zwierząt domowych, podróżowania i wielu innych tematów. Choć czasami trudno było nam przełamać lęk przed rozmową w języku obcym z dopiero co poznanym obcokrajowcem, bardzo się staraliśmy i spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

 

Christmas Tea Time Party

           16 grudnia 2016 roku w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W Tm dniu spotkali się uczestnicy projektu „WG speaks English”, ich rodziny oraz koordynator projektu pani Monika Khan. Celem uroczystego spotkania było podsumowanie trzech miesięcy realizacji projektu i przedstawienie rodzicom uczniów różnorodnych działań, w których uczestniczyły ich dzieci. Prezentacji multimedialnej towarzyszył komentarz w języku angielskim, tłumaczony symultanicznie przez dwóch członków grupy projektowej: Konrada Delikata i Macieja Wilka. Po zakończonej prezentacji, uczestnicy spotkania zmierzyli się z dwoma zadaniami związanymi z językiem angielskim. Pierwsze z nich opierało się na tradycyjnych kalamburach i wymagało pokazania słów powiązanych z Bożym Narodzeniem, a drugie przeprowadzone na zasadzie konkursu sprawdzało, która z drużyn złożonych z uczniów i członków ich rodzin znajdzie i wykreśli 25 słów o tematyce świątecznej. Zwyciężczynią tego konkursu okazała się Maja Czyżewska (wraz z tatą), która w nagrodę otrzymała uproszczoną lekturę w języku angielskim oraz fiszki językowe. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „We wish you a Merry Christmas” i rozdaniu uczestnikom projektu małych upominków. W czasie spotkania zebrani delektowali się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.

 

Spotkanie z panem Grzegorzem Boratynem

           8 grudnia 2016 roku naszym gościem był pan Grzegorz Boratyn, reporter rzeszowskiego oddziału TVP, który opowiedział uczestnikom projektu o tajnikach pracy dziennikarza, poszukiwaniu ciekawych tematów i zasadach działania mediów. Zaproponował uczniom „burzę mózgów”, w trakcie której uczestnicy projektu stworzyli listę pytań do studentów – członków koła naukowego Instytutu Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie, którzy odwiedzą naszą szkołę w 2017 roku. Wspólnie z Patrycją Bułaś pan Boratyn odegrał scenkę polegającą na przeprowadzeniu wywiadu.

 

Wszyscy jesteśmy artystami…

           Uczestnicy projektu to uczniowie uzdolnieni nie tylko językowo, ale także plastycznie. Dowodem tego są oryginalne i ciekawe pomysły na ozdobienie bawełnianych toreb, które członkowie grupy projektowej wykonali w dniu 7 grudnia 2016 roku. Wszyscy dobrze się bawili wymyślając kolorowe i niepowtarzalne wzory i motywy, które reklamują realizowany projekt.

 

Spotkanie z kulturą Ukrainy

           23 listopada 2016 roku uczniowie klasy VI SP i I gimnazjum, którzy realizują projekt językowy „WG speaks English”, spotkali się Nathalią Liakhovą oraz Mikołajem Voroninem, członkami koła naukowego działającego przy Instytucie Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Spotkanie z przemiłymi studentami z Ukrainy stanowiło okazję nie tylko do posłuchania prezentacji w języku angielskim, ale również do poznania wielu ciekawych informacji na temat Ukrainy. Członkowie grupy projektowej dowiedzieli się co symbolizują kolory flagi ukraińskiej, posłuchali hymnu wykonanego przez gości oraz opowieści o geografii, literaturze, historii i kuchni naszego sąsiada. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i przygotowanych przez uczniów słodkościach.
Relacja na temat spotkania znajduje się również na stronie http://www.cywilizacje.pl/news-id-492

 

Na filmową nutę

           W listopadzie członkowie grupy projektowej zmierzyli się z ambitnym zadaniem polegającym na nagraniu scenek w sklepie, w trakcie którego wcielali się w role sprzedawców i klientów. Uczestnicy projektu musieli przełamać strach przed kamerą i mówieniem w języku angielskim, odgrywając samodzielnie przygotowane dialogi.
18 listopada 2016 roku uczestniczyliśmy w pierwszym Wieczorze Filmowym z Językiem Angielskim. Chłodny listopadowy wieczór umiliła członkom grupy projektowej projekcja ekranizacji klasyki angielskiej literatury, czyli „Alicji w krainie czarów”. Uczestnicy projektu stanęli przed niełatwym zadaniem zrozumienia dialogów w oryginalnej wersji językowej. W trakcie projekcji uczniowie zajadali się pyszną pizzą z Pizzerii „Gusto” w Głogowie Małopolskim.

 

Goście z USA

           W dniu 10 października 2016 roku do Zespołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej zawitali niezwykli goście. Dzięki współpracy z Programem English Teaching i udziałowi w akcji „Native speaker in our school” organizowanej przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności, w szkole w Wysokiej Głogowskiej gościliśmy małżeństwo Amerykanów: Barbarę i Larry’ego Beyna, którzy są wolontariuszami działającymi w organizacji WIESCO (Wisconsin International Educational Scientific Cultural Organization). W spotkaniach z państwem Beyna uczestniczyli nie tylko członkowie grupy projektowej, ale również pozostali uczniowie klasy VI SP i I – III gimnazjum. Goście z USA opowiadali o swojej rodzinie i kraju pochodzenia oraz zadawali wiele pytań polskim uczniom. Dla wszystkich spotkanie z państwem Beyna było rzadką okazją do posłuchania autentycznego języka angielskiego w jego amerykańskiej odmianie.

 

Zaczynamy naszą przygodę z językiem angielskim

           W połowie września 2016 roku grupa piętnastu zdeterminowanych, zmotywowanych i ciekawych świata uczniów klasy VI szkoły podstawowej i I gimnazjum rozpoczęła przygodę z językiem angielskim. Zostali wybrani z grupy 36 uczniów dzięki swojemu zapałowi i umiejętności przekonywania. Do grupy realizującej projekt „WG speaks English” należy 8 uczniów klasy VI szkoły podstawowej: Martynka Bielecka, Patrycja Bułaś, Maja Czyżewska, Kasia Drzał, Konrad Delikat, Wiktoria Kondras, Ola Nowak i Piotrek Tracz oraz 7 uczniów klasy I gimnazjum: Adam Balawender, Amelia Furman, Kuba Jacek, Martyna Kraska, Julia Szczygieł, Gabrysia Ślęzak i Maciek Wilk.
Wrzesień był dla całej grupy bardzo pracowity. Wspólnie ustaliśmy zasady współpracy, spisując kontrakt grupowy, omówiliśmy plan działania na kolejne dziesięć miesięcy oraz przeprowadziliśmy różnorodne zajęcia integracyjne.Zaczynamy

           We wrześniu 2016 roku w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej rozpoczęła się realizacja projektu z języka angielskiego „WG speaks English”. Na działania, które będą trwać przez cały rok szkolny 2016/2017, udało się zdobyć grant w wysokości 9,770 złotych. Projekt „WG speaks English” jest realizowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Na zajęciach organizowanych w ramach projektu, uczniowie uczą się jak praktycznie wykorzystywać znajomość języka angielskiego, np. robiąc zakupy lub składając zamówienie w restauracji. Mają również możliwość spotkania się z polskimi studentami działającymi w organizacji „PROJEKTOR – wolontariat studencki” oraz obcokrajowcami studiującymi w Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie, co nie tylko rozwija ich umiejętności językowe, ale również poszerza horyzonty. W ramach projektu uczniowie ZS w Wysokiej Głogowskiej wezmą także udział w wieczorach filmowych oraz Dniach z Językiem Angielskim, do udziału w których zaproszeni są również uczniowie Zespołu Szkół w Budach Głogowskich i Przewrotnem.


Baner autorstwa Mai Czyżewskiej

 

 Copyright © 2021 Zespół Szkół w Wysokiej Głogowskiej  Rights Reserved.